80 dienų žygiui pėsčiomis „Už švarią Lietuvą“ persiritus į antrąją pusę, prie jo dienai, pasirinkę Marcinkonių-Margionių atkarpą Varėnos rajone, prisijungė ir VšĮ „Gamtos ateitis“ darbuotojų komanda.

„Už švarią Lietuvą!“ – tai pirmasis 1200 km, 80-ies dienų žygis pėsčiomis aplink Lietuvą. Keliaudami žygio dalyviai ne tik švarina Lietuvą ar renka kelyje rastas šiukšles, kurias galima pakelti, panešti ir nuo jų atlaisvinti dūstančią gamtą, bet ir bendrauja su sutiktais žmonėmis, pritraukia žygio idėjai pritariančius pakeleivius – įmones, organizacijas, bendruomenes ar pavienius žygio palaikytojus, diskutuoja, analizuoja ir kaupia idėjas, kaip visgi galima būtų gyventi dar švariau ir tvariau.

„Prisijungdami ne tik vienai dienai, bet palaikydami viso šio žygio aplink Lietuvą tikslą ir Giedriaus Bučo idėją nuo pat pradžių, prie iniciatyvos prisijungėme ir mes. Tikime, kad mūsų bendra iniciatyva su Giedriumi Buču, žygiui pasibaigus, padės atsakyti ir į tam tikrus opius klausimus apie pakuočių atliekas mūsų aplinkoje, kokių priemonių galima imtis kartu – visuomenei, verslui, valstybinėms institucijoms, mokslui – siekiant tai pakeisti,“ – apie žygį kalbėjo VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis. – Žygiuodami Varėnos apylinkėse kartu su Giedriumi ir mūsų įmonės komanda pamatėme, kiek dar daug maisto, gėrimų ar kitų pakuočių patenka ne ten, kur jos turėtų patekti. Liūdna, kai matai, kiek jų nugula į miškus, pamiškes, pakeles ir kiek metų jos ten guli, visiškai nesuirdamos kelis ar kelioliką metų, tuo užteršdamos gamtą. Toks žygis su rimta žinute – skatinti visuomenę mąstyti apie tai, ką mes paliksime ateinančioms kartoms – parodo, kiek mes esame ar galime būti teisingame kelyje dėl atsakingesnio vartojimo, gamtos išsaugojimo ir atliekų tvarkymo. Labai norisi tikėti, kad ilgainiui ne pasiteisinimai ar visuomenėje dar gajūs mitai apie tai, kodėl nerūšiuoti, nešiukšlinti ir neteršti gamtos, bet realūs žmonių pokyčiai ir veiksmai parodys, kad švaru ne ten, kur valoma, bet ten – kur nešiukšlinama“.

Dažnai žmogus savo pėdsaką žemėje matuoja pasiekimais ir patirtimis, tačiau retas susimąsto, kokį atliekų šleifą kiekvienas iš mūsų paliekame, bandydami iš gyvenimo pasiimti viską, ką jis duoda. Šio žygio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinio vartojimo keliamas problemas ir jų poveikį mūsų planetai bei mūsų sveikatai. Surinktos šiukšlės kasdien analizuojamos, skirstomos į dažniausiai randamų atliekų kategorijas, o po žygio, turint bendrą visos atliekų paletės statistiką, visuomenė, verslas, mokslininkai ir valstybinės institucijos bus kviečiamos drauge ieškoti sprendimų galimai prevencijai.

„Žygis nėra tik apie šiukšles, kad mes einame, viską surenkame ir visą Lietuvą išvalome nuo žmonių paliktų šiukšlių pėdsako. Žygis yra kaip svarbi žinutė – įžiebti ugnelę žmonėms rimtam pokyčiui. Tai gyvas įrodymas, kad mes kartu turime susitelkti, turime sukurti bendrystę ir tik kartu galime kažką pakeisti“, – apie savo žygį kalbėjo iniciatyvos autorius ir pagrindinis visos kelionės žygeivis Giedrius Bučas.

Žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“ – tai mūsų visų šansas ne tik pažinti ir pamilti Lietuvą bei jos gamtą, bet ir susivienyti, siekiant švaresnės aplinkos sau bei ateities kartoms. Šiukšlės – tai mūsų vartojimo pasekmė, tarsi lakmuso popierėlis, jas analizuojant galime suprasti žmogaus–vartotojo elgseną ir ieškoti sprendimų drauge.

„Šis žygis – tai puikus pavyzdys, kaip maža gera idėja gali virsti didele ir bendrą tikslą Lietuvai turinčia kelione aplink visą mūsų šalį. Žygiuodami kartu su Giedriumi tik dar kartą įsitikinome, kad ne kalbomis, pamokymais ar baudomis, bet tik savo elgesiu, mintimis, idėjomis kiekvienas – žmogus, bendruomenė, įmonė ar organizacija – galime tapti ir būti puikiu pavyzdžiu kitiems ir skatinti kitus elgtis atsakingai“, – apie žygį mintimis dalinosi VšĮ „Gamtos ateitis“ Viešinimo ir marketingo vadovė Diana Ramanauskaitė. – Juk šiukšlių aplink vis dar labai daug – bet tu nemeti šiukšlės ant žemės, nes esi sąmoningas. O kiek kiekvienam žmogui reikia laiko tapti sąmoningu – tai jau labai individualu. Juk ir sportuoti kažkas žada nuo pirmadienio, nuo kito mėnesio pirmos dienos ar nuo Naujųjų metų, kol vieną dieną ima ir susikaupia tam startui, arba ne….

Taip ir su rūšiavimu ar gamtos išsaugojimu – tam turbūt tiesiog reikia laiko pribręsti. Pribręsti klausimui – kiek atsakingas vartotojas esu aš pats? Juk tik aš turiu teisęs nuspręsti: rūšiuoti ar nerūšiuoti, kaskart pirkti vienkartinį maišelį parduotuvėje ar turėti po ranka daugkartinį maišelį. Juk tik aš pats galiu nuspręsti – produktus rinktis ne tik pagal skonį, aromatą ar gamintoją, bet ir pagal tai, į ką jis supakuotas – ar tai bus perdirbama, ar nukeliaus į sąvartyną ar atmosferą sudeginant? Mūsų įmonės šūkis skelbia „Gamtos ateitis – mūsų rankose“, todėl būtina laikytis plano A, nes planetos B tiesiog nėra“.

80 dienų truksiantis, 1200 km žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį su „Kūrybos kampo 360°“ įkūrėju ir pokyčių lyderiu Giedriumi Buču startavo Palangoje rugpjūčio 16 d. Pats žygis truks iki spalio 30 dienos – žygio uždaromasis renginys vyks lapkričio 7 d. Kaune.

Dar galima suspėti prisijungti ir sudalyvauti žygyje: https://www.facebook.com/events/1073137956410144

Meninė instaliacija „Vartojimo dėlionė“

Viena iš žygio dalių – sukurta meninė instaliacija „Vartojimo dėlionė“ Kauno santakoje, kuri auga kiekvieną dieną, į ją keliauja žygio metu pakelėse surinktos šiukšlės. Ši instaliacija yra tarsi mūsų visuomenės veidrodis, atspindintis statistinio vartotojo portretą. Jos tikslas – įvertinti mūsų vartojimo pasekmes ir ieškoti alternatyvų, būdų jam pakeisti.

„Vartojimo dėlionė“ sudaryta iš keleto svarbių elementų: armatūriniai kubai, kurie pildomi viso žygio metu; informacinės lentelės ir statistika, kuriose pateikiama pagrindinė informacija apie plastikinius maišelius, plastikinius butelius, rūkorių atliekas, transporto atliekas, vienkartinius puodelius, tetrapakus, daugiasluoksnes maisto pakuotes, įdomius radinius; trys medžiai instaliacijos viduje, kurie simbolizuoja gamtą ir viltį dėl darnios Lietuvos.

Instaliacijos „Vartojimo dėlionė “ Kauno Santakoje autoriai – Laura Petruškevičiūtė ir Andrius Matulis.

Dokumentinis filmas „Šiukšlininkas“

Pasibaigus žygiui, bus kuriamas ir dokumentinis filmas „Šiukšlininkas“, kuris užfiksuos unikalų žygį aplink Lietuvą. Viešas filmo pristatymas planuojams 2022 m. Filmu bus siekiama supažindinti visuomenę su gražiausiais Lietuvos gamtos kampeliais, bendruomenėmis, ieškoma geriausio sprendimo, kaip tarpusavyje gyventi tvariau ir laimingiau, darnoje su gamta. Filmas skatins visuomenę atsakingiau žiūrėti į suvartojamas ir neperdirbamas medžiagas, skatins rūšiuoti, tvarkyti gamtą. Tai kelionė žmogaus, siekiančio pakeisti pasaulį ir savo pasaulėžiūra pasidalinti su vietinėmis bendruomenėmis, organizacijomis, įmonėmis.

„Šiukšlininko“ žygis – ne tik nueiti 1200 kilometrų pakeliui analizuojant tai, ko nusprendė atsikratyti žmogus. „Šiukšlininkas“ neturi siekio surinkti kuo daugiau šiukšlių ar atlikti aplinkos švarinimą. Priešingai nei kiti organizuojami žygiai ar akcijos, „Šiukšlininkas“ turi visai kitą motyvą, jis nori ne tik išanalizuoti ir suprasti vartojimo kultūrą, tačiau įkvėpti ir būti pavyzdžiu kitiems tiek Lietuvoje, tiek gyvenantiems bet kur pasaulyje.

Kuo daugiau tokių iniciatyvų su gerais pavyzdžiais – tuo lengviau pasieksime geresnį rezultatą kartu! Už švarią Lietuvą!