VšĮ „Gamtos ateitis“ rugsėjo mėnesį kartu su kitomis Lietuvoje veikiančiomis licencijuotomis pakuočių atliekų tvarkymo organizacijomis Raseinių rajone atliko įmonės „Raseinių komunalinės paslaugos“ teikiamų pakuočių atliekų tvarkymo paslaugų kontrolinį patikrinimą. Tai jau 23-iasis, bet ne paskutinis atliekamas patikrinimas šiais metais – pakuočių atliekų tvarkymo paslaugų analizės skirtingose Lietuvos savivaldybėse bus tęsiamos iki metų pabaigos.

Šių patikrinimų tikslas – išanalizuoti pakuočių atliekų rūšiavimo įpročius gyventojų, kurie naudojasi individualiais pakuočių atliekų rūšiavimo konteineriais šalia savo namų valdų. Raseinių rajone buvo pasirinktinai patikrinta per 600 privačioms valdoms išdalintų skirtingų pakuočių – popieriaus, plastiko – konteinerių turinio.

„Patikrinimo Raseinių regione rezultatai parodė, kad individualaus naudojimo plastiko, popieriaus pakuočių atliekų konteineriuose ne pakuočių, bet įvairios mišrios komunalinės atliekos sudaro apie 19 proc. atliekų, tačiau skaičiai šiame regione, palyginti Lietuvos mastu, yra džiugesni, nes kituose Lietuvos regionuose dar vidutiniškai iki 33 proc. sudaro ne pakuočių, bet įvairios mišrios komunalinės atliekos – nuo rūbų, avalynės, maisto iki higienos priemonių.

Šios turi būti metamos atitinkamai – į mišrių buitinių atliekų, kompostavimo konteinerius ar pristatomos į specialiąsias atliekų aikšteles“, – patikrinimus komentavo VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis. – Dalis pakuočių atliekų konteinerių tikrai atsakingai užpildyti tik jiems tinkančiu turiniu, laiku išstatomi aptarnavimui, tačiau dalyje jų gyventojai pakuotėms dar priskiria ir statybines medžiagas, ir sulaužytus žaislus, maisto atliekas, žolę, kitus nenaudojamus buities reikmenis, nors kiekvienas konteineris turi lipduką su išvardintomis atliekomis – kur ką galima mesti, ko – ne“.

Stiklo rūšiavimo konteineriuose netinkamų priemaišų pasitaiko tik iki 5-10 proc., tad visas surinktas stiklo pakuotėms skirtas turinys pristatomas tiesiai į stiklo perdirbimo gamyklas, todėl šių konteinerių turinys pastaraisiais metais nebetikrinamas.

Jei atliekų surinkimo metu tvarkytojai pastebi, kad pakuočių atliekų konteineris užterštas netinkamomis atliekomis, tokios atliekos nesurenkamos, gyventojus informuojant paliekamomis žymomis ant konteinerių – atsakingai perrūšiuoti atliekas dar kartą, tačiau dalis gyventojų taip elgiasi tikslingai, vengdami mokėti papildomai už statybinių, stambiagabaritinių ar į mišriųjų atliekų konteinerius nebetelpančių atliekų išvežimą, ir ne visada tvarkytojai šį gyventojų „išradingumą“ pastebi iki kol neiškrato viso konteinerio turinio – pabrėžė K. Šiaudkulis. – Tikimės, kad šie bendri pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų atliekami vis dažnesni patikrinimai bei aptarimai ir papildomų priemonių taikymas su tą rajoną aptarnaujančiomis savivaldybėmis, pakuočių atliekų tvarkytojais dar kartą atkreips gyventojų dėmesį į pakuočių atliekų tvarkymą ir pareikalaus atsakingesnio jų požiūrio į kitų atliekamą darbą ar apskritai – į bendrai formuojamą šalies atsakingo ir tvaraus vartojimo politiką“.

Primename, kad pakuočių atliekų surinkimas ir sutvarkymas – priešingai nei mišriųjų atliekų tvarkymo paslaugos – gyventojams nieko nekainuoja, tačiau kitomis atliekomis užteršta pakuočių atliekų žaliava tampa bevertė ir šių atliekų surinkimas bei sutvarkymas šias paslaugas teikiančioms įmonėms nesukuria jokių papildomų pajamų, arba dar papildomai kainuoja – kai už netinkamų atliekų, rastų tarp pakuočių, utilizavimą turi susimokėti kitoms įmonėms.