Įsibėgėjant rudeniui ir metams vis labiau ritantis į pabaigą, „Gamtos ateitis“ spalio 20 d. sukvietė savo įsteigto „Ateities pakuotės“ klubo narius į Verslo pusryčius Vilniuje – į kūryba, kulinariniais nuotykiais bei namų jaukumu ir tvarumu garsėjančią Gian Luca Demarco Kulinarijos studiją – paklausyti tvarių pakuočių srityje dirbančių pranešėjų pristatymų ir kartu padiskutuoti apie verslą šiuo metu lydinčius tvarumo iššūkius. Klubo nariai turėjo progą išgirsti trijų pranešėjų pristatymų, apimančių skirtingas sritis – mokslą, verslą ir kūrybą.

Tvarių pakuočių vystymo konsultantas Juozas Baranauskas, bendradarbiaujantis su „Gamtos ateitis“, konsultuojant klubo narius tvarių pakuočių klausimais, kalbėjo apie tai, „Kaip išspręsti pakuočių tvarumo rebusus?“.

„Pakuočių tvarumo temoje keičiasi vartotojai, reikalavimai ir konkurentų pakuotės. Kokios rizikos ir galimybės atsiranda su visais šiais pokyčiais ir nuo ko pradėti? – kėlė klausimą Juozas Baranauskas. – Prekės ženklas nori kuo pigesnių sprendimų, rinkodaros skyrius nori turėti skambius šūkius, dizaino skyrius nori išsiskirti lentynoje, pakuočių gamintojai nori standartinių sprendimų – kaip rasti kompromisą? Kaip suderinti visų lūkesčius ir tuo pačiu gauti geriausią rezultatą? Geriausią visiems – ne tik pačiam gamintojui, vartotojui, bet ir savo paliekamu pėdsaku – gamtai? O ir apsisprendus keistis, galime pridaryti nemažai klaidų. Kaip jų išvengti?“ Pranešimo metu buvo kalbėta apie pakuočių iššūkius, galimybes, klaidas; apie tvarumo, kainos, originalumo, patvarumo ir kitų niuansų santykį. Taip pat didelis dėmesys skirtas aptarti, kokios galimos ir rekomenduotinos pakuočių keitimo kryptys, strategijos, atskirų atvejų pristatymai.

Juozas Baranauskas, dirbęs su dizainu ir gamyba, dabar prekės ženklams ir dizaino agentūroms padeda kurti tvaresnes, išskirtinesnes, pigesnes pakuotes ir visus sprendimus aiškiai pateikti vartotojams. Priklausomai nuo projekto, Juozas suburia nuolat besikeičiančias tvarumo konsultantų,  konstrukcijų projektuotojų, medžiagų inovatorių ir kitų profesionalų komandas, o pati jo veikla neapsiriboja teoriniu konsultavimu, nes kartu su Pinproof komanda klientus nuveda iki techninio projekto paruošimo stadijos.

KTU Aplinkos inžinerijos instituto docentas ir KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas, Doc. Dr. Visvaldas Varžinskas pristatė pranešimą „Ateities pakuočių medžiagos ir technologijos. Ką mokslas ruošia smarkiai besikeičiančiam rytojui?“.

Mokslininkas savo pristatyme aptarė šiandienines globalias tendencijas, formuojančias naujų pakuočių tyrimų ir inovacijų kūrimo kryptį, pristatė ir pateikiant konkrečius pavyzdžius, aptarė, kokie šiuo metu vykdomi pakuočių tyrimai aktualiausi šiandien – tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Taip pat – papasakojo, kokios naujos medžiagos bei pakavimo technologijos – rytojaus pakuočių rinkai – yra kuriamos jų Pakavimo inovacijų ir tyrimų centre.

„Verslas ir tvarumas – tai nesibaigiančios lenktynės, kai kažkuriam verslui pristačius visuomenei tvarią idėją, prasideda kitų verslų, veikiančių konkurencinėje plotmėje, noras sukurti kažką dar tvaresnio, dar originalesnio ir, žinoma, nepamirštant ir siekio dar labiau taupyti verslui kaštus.“ – kalbėjo doc. Dr. Visvaldas Varžinskas. – Tik gaila, kad neretai tie dideli norai ir pompastiški vieši pristatymai apie tvarumą ilgainiui baigiasi tuo, kad nueinama žaliojo smegenų plovimo arba priešingai – netvarumo ir nesibaigiančių lenktynių keliu. Ar bus tvariau, jei gėrimo tvarią stiklo pakuotę pakeisime į pakuotę iš popieriaus (arba kitais žodžiais įvardijant – iš medžio pluošto), kurio viduje – skysčiui nelaidi plėvelė, gaminama iš skirtingų medžiagų – plono PET ar bioplastiko plėvelės, kas galutiniame rezultate tokią pakuotę paverčia kombinuota, su maža tikimybe jai būti perdirbtai ir su didžiausia tikimybe jai nukeliauti į deginimo įrengimus“?

„Komunikuoti reikia tikrus dalykus, – ragino mokslininkas. – Nes vartotojas šiandien yra labiau išprusęs nei gali tikėtis verslas, o jei vartotojas nesupras – tai nenustebkite, kad konkuruojantis verslas – savotiška kontrolės tarnyba – padės jūsų vartotojui suprasti, ar jūsų vykdoma komunikacija apie produkto tvarumą neprasilenkia su realybe. Tada verslui reikės dirbti dvigubai daugiau, tuo pačiu bandant kapstytis iš klampios komunikacijos, reabilituojant tą tikrąjį tvarumą“.

Doc. Dr. V. Varžinsko pagrindinės tyrimų ir vykdomų projektų sritys – aplinkos apsaugos vadybos sistemos ir standartai, švaresnės gamybos ir žiedinės ekonomikos metodų taikymas gaminių vystymo sistemose, būvio ciklo įvertinimas, ekologinis (“žiedinis”) gaminių projektavimas ir technologinių eko-inovacijų diegimas pramonėje, darnaus vartojimo strategijos, verslo socialinė atsakomybė.

CRITICAL Dizaino vadovas Paulius Budrikis pristatė pranešimą „Juk poveikis, o ne „spalva“ mums rūpi.“ Pranešėjas atvirai ir praktiškai pristatė tvarumo temos nevienareikšmiškumą, atsakė į klausimą, kodėl pakuočių dizainas negali būti teigiamai paveikus, tvarus ir efektyvus be mokslo, be įvairiausių tyrimų, eilės kūrybinių procesų ir skirtingų suinteresuotųjų šalių įsitraukimo. Taip pat įvardino kūrybos procesus bei kontekstui jautrius įrankius, kurie padeda kurti tą poveikį, kurio visi siekiame, stengdamiesi nueiti didelius žingsnius su paliekamu kuo mažesniu pėdsaku.

Žalia (angl. „green“) yra tapusi tiek semantiniu, tiek vizualiniu sinonimu tvarumo krypčiai reprezentuoti. Tačiau tikslas, kuris įgalina šią temą aktyvuoti, yra pozityvus poveikis (angl. impact). – kalbėjo P. Budrikis. – Jis yra taškas, į kurį turi krypti kiekvieno į tvarumą–orientuoto žvilgsnis. O poveikis visada egzistuoja kontekste. Todėl norint sukurti tvarų pokytį, būtina žvelgti integraliau ir sistemiškiau nei dėžutės dydis ar jos medžiagiškumas“.

Paulius Budrikis yra vienos didžiausių Baltijos šalyse tyrimų ir dizaino (Research & Design) CRITICAL + Xwhy agentūros dizaino vedlys, jau daugiau nei du dešimtmečius aktyviai dalyvaujantis dizaino lauke kaip kūrėjas, mentorius, LDA (Lietuvos Dizaino Asociacija) ir ADCE (The Art Directors Club of Europe) narys. 

„Ateities pakuotės“ klubas buvo sukurtas tam, kad įmonės, gamintojai ir importuotojai – „Gamtos ateities“ klientai – tarpusavyje ir visuomenei dalintųsi savo patirtimi pakuočių ekologijos tema ir įkvėptų pokyčių imtis tuos, kurie dar tik svarsto eiti šiuo keliu. – renginyje kalbėjo „Ateitis pakuotės“ klubo koordinatorė, VšĮ „Gamtos ateitis“ Komunikacijos ir marketingo vadovė Diana Ramanauskaitė. – Klubas dar labai jaunas, skaičiuojantis antrus veiklos metus, bet jau turintis 40 narių. Per šiuos metus pristatėme ne vieną klubo narių verslų tvarumo kelionę, bendradarbiaudami tiek su „Verslo žiniomis“, tiek su Lietuvos ryto televizijos laida „Švarūs miestai“, tiek deleguodami pranešimui „Verslo žinių“ konferencijoje „Tvarus verslas“ mūsų klubo narius, taip pat – pakviesdami savo ekspertinėmis žiniomis aktualiomis temomis konferencijose ar publikacijose dalintis ir mūsų draugus / partnerius – tvarumo ekspertus“.

Klubas taip pat buvo pastebėtas ir šiais metais įvertintas kaip geriausia metų korporatyvinės komunikacijos iniciatyva. „Klube yra toliau laukiami visi mūsų klientai. – primena Klubo koordinatorė. – Svarbiausias kriterijus, į kurį atsižvelgiame – tai įmonės darbas su tvaria pakuote arba siekis tapti tvaresniais, imtis kitų ekologinių iniciatyvų. Labai džiaugiamės, kad dabar tarp klubo narių yra didelė įvairovė – nuo stambių rinkos žaidėjų iki startuolių. Kiekvienas jų turi kuo pasidalinti, kuo pasidžiaugti. Netgi šiandien, kai globali situacija diktuoja naujas sąlygas ir iššūkius verslui, o galbūt tvarumo temą vėl bloškia į mažiau prioretizuojamų temų sąrašą, smagu girdėti, kad verslų jau anksčiau atlikti namų darbai tvarumo srityje leidžia jiems kiek lengviau kvėpuoti šiandien, kad pavyktų ne tik išlikti, bet ir tapti dar labiau draugiškesniais jų vartotojui, visuomenei ir gamtai“.

Ilgalaikis „Ateities pakuotės klubo“ tikslas – vystyti ir skleisti ekologines idėjas Lietuvoje, skatinti Lietuvos gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes, šviesti visuomenę aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.

„Ateities pakuotės klubo“ veiklos įstatus galite peržiūrėti: https://gamtosateitis.lt/ateities-pakuotes-klubo-veiklos-istatai/.

Išsamiau apie klubo veiklą galite susipažinti: https://gamtosateitis.lt/apie-rusiavima/ateities-pakuotes-klubas/.

Norinčius prisijungti prie klubo kviečiame kreiptis: apk@gamtosateitis.lt arba tel. Nr.: +370 655 02837.

Nuotraukos – R. Galadausko.