Jau tradiciškai, skaičiuojant ketvirtus metus iš eilės, Gamintojų ir importuotojų asociacija „Gamtos ateitis“ ir šiemet dalyvavo savaitę trukusiame, giliausias tradicijas Lietuvoje turinčiame tarptautiniame buriuotojų renginyje „Kuršių marių regata 2023“.

Legendinė „Kuršių marių regata“ Smiltynėje ir Nidoje šiemet vyko jau 56-ąjį kartą ir visą savaitę kvietė drauge patirti nesuvaidintas sportines emocijas, pasigrožėti sparčiai modernėjančiu Lietuvos jūriniu laivynu bei laiką leisti šventinėje vėją ir jūrą mylinčių draugijoje.

„Smagu kasmet jau tradiciškai grįžti į šį renginį, suburiantį aktyvaus sporto mylėtojus, entuziastus, gerbėjus ir visus, mylinčius vėją, jūrą ir gamtą, – apie renginį kalbėjo Gamintojų ir importuotojų asociacijos „Gamtos ateitis“ Viešinimo ir marketingo vadovė Diana Ramanauskaitė. – Kadangi mūsų organizacijos viena iš veiklų – edukuoti ir šviesti visuomenę atsakingo vartojimo, o verslą – tvaraus produktų pakavimo temomis, smagu ir simboliška, kad šis renginys kasmet vykstą liepą, mėnesį be plastiko. Be plastiko, o šiemet Lietuvoje – ir be nemokamų plastikinių maišelių prekybos centruose jau nuo liepos 1 d.“

Rūšiavimo ambasadoriai

„Kiekvienais metais turime tradiciją kažkuo nustebinti renginio svečius, kadangi tvarumas, rūšiavimas, atsakingas vartojimas – kai kam jau tokia pabodusi ir žinoma tema, kad tenka nemažai pasukti galvą, kaip dar atkreipti visuomenės dėmesį, kaip sudominti, kaip motyvuoti pokyčiams, – kalbėjo D. Ramanauskaitė. – Tad šiais metais renginyje pirmą kartą pristatėme mūsų smagius tris personažus – rūšiavimo ambasadorius – Stiklinį, Popierinę ir Plastikinį.“

Šiuos tris linksmus personažus sukūrė knygų vaikams autorius, menininkas, iliustratorius Rimas Valeikis, o jiems virsti minioje lengvai pastebimais herojais padėjo siuvimo ir siuvinėjimo įmonė „Garbaris“, padedanti pliušines idėjas paversti realybe.

„Gamtos ateitis“ rūšiavimo ambasadoriai į šį renginį atvyko su rimtomis užduotimis – ne tik nusifotografuoti ar pabendrauti su renginio svečiais, bet dar kartą priminti visiems pakuočių atliekų rūšiavimo ir tvaraus vartojimo taisykles, vadovaujantis šūkiu „Rinkimės atsakingai. Rūšiuokime. Geras įprotis – tai didžiausia mūsų padėka žemei“.

Rūšiuoti atliekas – lengva, tereikia žinoti pačias svarbiausias taisykles

Regatai persikėlus į Nidą, jaunieji miesto gyventojai bei svečiai kartu su savo tėveliais turėjo galimybę sudalyvauti kas vakarą „Gamtos ateities“ komandos siūlomose pramogose regatos miestelyje, prie regatos scenos. Kad būtų lengviau, rūšiavimo ambasadoriai – Stiklinis, Popierinė ir Plastikinis – turėjo įvairios edukacinės dalomosios medžiagos susirinkusiems: atmintinių apie rūšiavimą, daugkartinių pirkinių maišelių ir daugkartinių maišelių sveriamiems produktams tvariems apsipirkimams be plastiko, užduotėlių knygelių vaikams.

Jie kvietė susirinkusiuosius atlikti įvairias su rūšiavimu susijusias užduotis, galbūt net pažiūrėti į tai kiek kitaip – per iššūkius, per žinių patikrinimus bei aktyvumą ir dar kartą padėjo įsitikinti, kad kažką kitą padaryti neretai būna sunku, o rūšiuoti atliekas – lengva, tereikia žinoti pačias svarbiausias rūšiavimo taisykles. Po visų aktyvių užduočių mažiesiems renginio dalyviams kas vakarą buvo rodomas animacinis kino seansas po atviru dangumi.

Geras įprotis – didžiausia mano padėka žemei

„Visada lengviau pagauti visuomenės dėmesį, kai jie atostogauja, atsipalaiduoja, turi laiko sustoti, paklausyti ir pagalvoti – o gal iš tiesų kažką galima daryti kitaip? Kitaip sau ir gamtai, – kalbėjo D. Ramanauskaitė. – Ir kai užduodamas klausimas – o kas labiausiai gamtai kenkia? Paprasčiausias ir trumpiausias atsakymas turėtų iškart sužibti kiekvieno mūsų galvoje – aš, žmogus… Bet jeigu aš saugau gamtos išteklius, riboju savo vartojimo įpročius, perku mažiau, skaitau pirkinių etiketes ir renkuosi tai, kas perdirbama ar pagaminta tvariai, jei prieš pirkdamas pagalvoju, ar man tikrai to daikto reikia šiandien, čia ir dabar, jeigu moku bent svarbiausias pakuočių atliekų rūšiavimo taisykles ir net anksti ryte, pažadintas tų pačių miesto švaros sanitarų tuštinamų stiklo konteinerių garso, galėčiau per 5 sekundes atsakyti, į kurį konteinerį išmesiu tetrapak pieno pakelį, į kurį – seną sudulkėjusią knygą kietu viršeliu ar išvalgytos uogienės stiklainį – tai vadinasi, kažką aš jau darau gerai. „Gerai“ sau, tau ir mus supančiai gamtai. O darau gerai, kai… renkuosi atsakingai, kai rūšiuoju, ir kai žinau, kad geras įprotis – didžiausia mano padėka žemei“.

Jei jums vis dar kyla klausimų apie tai, kaip teisingai rūšiuoti – atsakymus visada rasite www.gamtosateitis.lt. Pirmą kartą šiame renginyje pasirodę rūšiavimo ambasadoriai Stiklinis, Popierinė ir Plastikinis tęs savo kelionę per Lietuvą, edukuojant ir motyvuojant pokyčiams tvarumo tema ir toliau – „Gamtos ateitis“ kituose suplanuotuose renginiuose prekybos centruose, miestų šventėse, ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigose.

Gamintojų ir importuotojų asociacija „Gamtos ateitis“ – licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų prekinių pakuočių atliekų tvarkymą. Asociacijos „Gamtos ateitis“ tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti skaidrią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą bei įgyvendinti visuomenės švietimo, edukacijos priemones, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.

Domo Rimeikos foto