Paskutinis šių metų ketvirtis buvo kupinas edukacinių „Gamtos ateities“ organizuotų renginių. Jų metu „Gamtos ateities“ rūšiavimo personažai „Plastikinis“, „Stiklinis“ ir „Popierinė“ keliavo po visą Lietuvą, bendravo su vaikais ir suaugusiaisiais, dalino daugkartines priemones tvarumo įpročiams stiprinti, mokė, kaip svarbu rinktis tai, ką galima naudoti ne vieną, o daug kartų. Rūšiavimo herojai lankėsi įvairiuose visuomenės susibūrimo vietose – parodose, prekybos ir laisvalaikio centruose, visuomeniniuose kultūros ir sporto renginiuose, vaikų darželiuose, mokyklose ir kt.

Šie renginiai ne tik pritraukė visuomenės dėmesį, bet ir priminė visiems daugelį svarbių pamokų apie aplinkosaugą, atsakingą vartojimą ir pakuočių atliekų rūšiavimą. O tai, kad jie daugiausiai vyko įvairiose viešosiose susibūrimo vietose, tik dar labiau padėjo didinti jų aktualumą dėl kelių priežasčių. „Pirmiausia, šios vietos yra plačiai lankomos ir pritraukia įvairios auditorijos – pagal amžių, pagal pomėgius ir galų gale – pagal požiūrį į tvarumą apskritai, – sakė Gamintojų ir importuotojų asociacijos „Gamtos ateitis“ Viešinimo ir marketingo vadovė Diana Ramanauskaitė. – Tokiose vietose organizuojami edukaciniai renginiai suteikia galimybę įtraukti ne tik susidomėjusius ekologija ar aplinkos klausimais, bet ir tuos, kurie dar nėra susipažinę su šiais dalykais.

Antra, tokios vietos kaip prekybos centrai, laisvalaikio centrai suteikia praktišką ir realią patirtį – kai eini apsipirkti, o gauni į rankas priemonę – daugkartinį maišelį sveriamiems maisto produktams ar pirkiniams ir šalia dar keletą patarimų bei atsakymų, kodėl tą daryti verta – gal apsispręsti keisti savo įpročius tampa kiek lengviau“.

Be to, tokie renginiai skatina socialinę sąveiką ir bendruomenės dalyvavimą – kai sustoja ir diskutuoja vieni, dažniausiai ir kitiems smagu stabtelėti išreikšti savo nuomonę, paklausti, pasitikslinti ir galbūt jau kitą kartą parduotuvėje pakuojant vaisius, namuose metant į šiukšliadėžę atliekas, elgtis kiek kitaip. Tokie renginiai kuria galimybes bendrauti, dalintis žiniomis ir geriausia patirtimi su kitais. Tai ne tik naudingos informacijos šaltinis, bet ir iniciatyva, motyvuojanti stabtelėti, pagalvoti ir galbūt iš naujo įvertinti, kad kiekvieno mūsų net ir mažiausias žingsnis turi tam tikrą poveikį aplinkai.

Asociacijos „Gamtos ateitis“ personažai „Plastikinis“, „Stiklinis“ ir „Popierinė“ labiausiai yra mėgstami vaikų. Šiemet buvo išleista ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoms išdalinta edukacinė knygelė vaikams su šiais rūšiavimo ambasadoriais, o visas jos pasakojimas perpintas įvairiomis užduotimis apie atsakingus žmonių pasirinkimus, vartojimo mažinimą, su atliekų tvarkymų susijusių mitų paneigimą. Pasak D. Ramanauskaitės, bet kur pasirodžius šiems ryškiems ir lengvai pastebimiems personažams, pirmiausia pribėga vaikai – su noru paliesti, pakalbinti, apkabinti, pasilabinti, nusifotografuoti. Bet, tevėliai, seneliai – ne išimtis, jiems smagu tuo pat metu paklausti, kažko pasitikslinti apie rūšiavimą ar galų gale pasirūpinti – ar tikrai edukuoti kitus pasipuošus šiuo smagiu kostiumu nėra labai karšta?

Visuomenės diskusijų temos su šiais spalvingais ir akį traukiančiais personažais – įvairios. Dalis žmonių džiaugiasi apmokestintais maišeliais prekybos vietose, tikisi, kad tai padės sumažinti taršą gamtai vis labiau atsisakant vienkartinio plastiko, o visuomenei – keičiant savo įsisenėjusius įpročius ir ilgainiui pradedant naudoti visko mažiau nei iš tikrųjų reikia. Dalis – pripažįsta ir nemeluoja, kad dar taip ir nepradėjo rūšiuoti, nes – turbūt – gali priskirti save prie tų, kurie tik ieško priežasčių savo nerūšiavimui pateisinti: neva nežino rūšiavimo taisyklių, neva namuose tam trūksta vietos ar nėra tam laiko. Bet tuo pačiu pažada, kad vieną dieną juk tikrai ateis laikas pradėti tą daryti net nesusimąstant „kodėl to reikia“. Bet didžioji dauguma sutinka, kad rūšiavimą skatina ir dar labiau skatintų ne tik patogūs, lengvai pasiekiami ir arti esantys atliekų surinkimo konteineriai, aiškios ir vieningos rūšiavimo taisyklės visoje šalyje, viešos ir įtraukiančios iniciatyvos, motyvuojančios būti dar sąmoningesniais ir aktyvesniais rūšiuojant atliekas ir saugant gamtą.

Rugsėjo-gruodžio mėnesiais Gamintojų ir importuotojų asociacijos edukaciniai renginiai ir rūšiavimo bei atsakingo vartojimo skatinimo iniciatyvos vyko Klaipėdos prekybos ir pramogų centre „Akropolis“; Panevėžio prekybos ir pramogų centre „Babilonas“ ir prekybos centre „Norfa“; Šiaulių prekybos ir pramogų centre „Saulės miestas“; Vilniaus prekybos ir pramogų centre „OZAS“; Vilniaus Prekybos ir laisvalaikio centre „PANORAMA“; parodoje „Tvari ateitis 2023; „Sostinės krepšinio mokyklos“ organizuotoje Kalėdinėje šventėje; Vilniaus lopšelyje darželyje „Coliukė“, „Žilvinėlis“; „Geniukų kalvė“, Vilniaus Antano Vienuolio progimnazijoje; Lietuvos buriavimo apdovanojimuose; Kauno „Žalgirio arenoje“, taip pat buvo organizuojami protmūšiai „Protų kovos“ internetu vyresnių klasių moksleiviams. Renginių sustabdytos akimirkos nuotraukose, video įrašuose galime rasti interneto svetainėje gamtosateitis.lt arba įmonės socialiniuose tinkluose.

Primename, kad svarbiausias pakuočių atliekų rūšiavimo taisykles, įvairius visuomenėje dar populiarius mitus, kuriuos kaskart skubame paneigti, taip pat susipažinti su video reportažais iš Lietuvos įmonių, kurios perdirba stiklą, plastiką ir popierių, galite rasti „Gamtos ateities“ interneto svetainėje www.gamtosateitis.lt. O jeigu turite mums klausimą, į kurį atsakymo neradote – visuomet galite su mumis susisiekti tiesiogiai.

Šiukšlės nesensta! Rūšiuokime, kad jų jaunystė nesitęstų amžinai.