Naujienos

Nauji apribojimai, skirti stiprinti kovą su tarša vienkartiniu plastiku

Aplinkos ministerija pranešė, kad gegužės 21 d. ES Taryba priėmė direktyvą dėl vienkartinių plastikinių gaminių poveikio aplinkai sumažinimo. Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę turės perkelti per dvejus metus nuo jos įsigaliojimo –  maždaug iki 2021-ųjų birželio, kai kurioms nuostatoms numatant skirtingus taikymo terminus:

  • Iki 2026 m. reikės gerokai sumažinti maisto, skirto nedelsiant suvalgyti vietoje arba išsinešti, taros ir gėrimų indelių su kamšteliais ir dangteliais suvartojimą.
  • Nuo 2021 m. vidurio įsigalios draudimas tiekti rinkai plastikinius ausų krapštukus, stalo įrankius, lėkštes, šiaudelius, gėrimų maišiklius, oro balionėlių lazdeles. Taip pat bus draudžiama tiekti iš aerobiškai skaidaus plastiko pagamintus vienkartinius gaminius ir maisto tarą, gėrimų indelius ir jų dangtelius, pagamintus iš polistireninio putplasčio.
  • Ne vėliau kaip 2029 m. turės būti surenkama 90 proc. plastikinių butelių
  • Ne vėliau kaip 2025 m. plastikinius butelius turės sudaryti bent 25 proc. perdirbto plastiko, o 2030 m. – 35 proc.
  • Po penkerių metų nuo direktyvos įsigaliojimo dienos plastikinius gėrimų butelius ir kombinuotąsias pakuotes su iš plastiko pagamintais kamšteliais ir dangteliais bus galima tiekti rinkai, tik jeigu jų kamšteliai ir dangteliai liks pritvirtinti prie taros.

Atkreiptinas dėmesys, kad gamintojai, priklausomai nuo jų gaminių (maisto ir gėrimų taros, pakelių ir pakuočių, drėgnų servetėlių, balionėlių, tabako gaminių su filtrais ir kt.), turės apmokėti visuomenės informavimo, infrastruktūros, transportavimo, apdorojimo ir šiukšlių sutvarkymo ar net tų gaminių (pavyzdžiui, tabako gaminių su filtrais) atliekų surinkimo viešose vietose išlaidas. Be to, numatytas reikalavimas ženklinti kai kuriuos vienkartinius plastikinius gaminius, kad vartotojai žinotų, kaip juos tvarkyti ir kad juose yra plastiko (pavyzdžiui, drėgnos vienkartinės servetėlės, higieniniai paketai, tabako gaminiai su filtrais ir kt.).

Aplinkos ministerija informuoja, kad perkeldama direktyvos nuostatas, konsultuosis su socialiniais ir ekonominiais partneriais, visuomene, bet ragina jau dabar vietoje vienkartinių plastikinių gaminių rinktis skirtus daugkartiniam naudojimui.