Šiemet Vilniuje vykusioje Kaziuko mugėje visi dalyviai buvo kviečiami atsisakyti plastiko – vienkartinių maišelių, indų ar kitų gaminių, o lankytojai raginti vartoti ir pirkti atsakingai. Prie šių naujų miesto tradicijų kūrimo būti atsakingesniems ir draugiškesniems gamtai viešų renginių metu prisijungė ir pakuočių atliekų tvarkymo organizacija VšĮ „Gamtos ateitis“ – mugės dalyvius aprūpinusi per 30 000 popierinių ir greitai suyrančių pirkinių maišelių su šūkiu „Aš ne iš plastiko“. Maišeliais buvo aprūpinti mugės dalyviai, prekiavę maisto gaminiais ar įvairiais suvenyrais, kurie – kaip būdavo įprasta anksčiau – pirkėjams būdavo sudedami į vienkartinius plastikinius maišelius.

„Visuomenę ugdyti sąmoningumo ir ekologiškumo pirmiausiai turime edukacija ir gyvais pavyzdžiais – ne tik moralais ar gresiančiomis baudomis, – apie siekį naudoti kuo mažiau vienkartinio plastiko kalbėjo Pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Gamtos ateitis“ Viešinimo ir marketingo vadovė Diana Ramanauskaitė. – Jei kiekvienas per dieną pakeltume bent po vieną šiukšlę savo mieste, suskaičiuokime ir įsivaizduokime – kiek miestas taptų švaresnis, ir kiek šis gyvas pavyzdys paskatintų ir aplinkinius pasielgti taip pat? Tas pats ir su vienkartinioplastiko naudojimu – jei savo rankinėje kasdien nešiotumėmės daugkartinį maišelį pirkiniams arba parduotuvėje vietoj plastikinio maišeliorastume daugiau skirtingų alternatyvų – daugkartinių ar popierinių maišelių ir, įsigiję jų, savo pavyzdį rodytume kitiems – kokio pokyčio po mėnesio ar metų jau sulauktume, kalbėdami apie sunaudojamus vienkartinio plastiko kiekius mūsų šalyje?“

Pasibaigus visą savaitgalį mieste šurmuliavusiai mugei pasirodė straipsnių apie tai, kad plastiko šventėje visgi būta, o sprendimas atsisakyti plastiko renginiuose iš esmės nebuvo įgyvendintas iki galo.

„Aptariant šį visame mieste kelias dienas vykusį renginį, turbūt būtų privalu akcentuoti, kad dalį renginio organizatorių ir dalyvių planų, deja, bet pakoregavo ir šiuo metu pasaulyje siaučiančio koronaviruso grėsmė. Vadovaudamiesi medikų rekomendacijomis, prekybininkai maisto produktus dengė plastiko plėvelėmis ar į tam tikras rekomendacijas reagavo savaip, siekdami saugumo pirmiausiai dėl grėsmės žmonių sveikatai, bet ne aplinkosaugai, ir tai visgi suprantama, – apie dėl nūdienos aktualijų kiek nublankusią renginio ekologinę iniciatyvą ir „kitokios Kaziuko mugės“ idėją komentavo D. Ramanauskaitė. – Tačiau turime suprasti ir tai, kad aplinką tausojantys pokyčiai neįvyksta per vieną naktį – būtina kryptingai ir pamažu eititų pokyčių link.

Galbūt visuomenė dar nėra pilnai, 100 proc.subrendusi atsisakyti vienkartinių plastiko indų, plastikinių maišelių ar kitų gaminių, bet pokyčiai vyksta – vartotojų supratimas pamažu auga, įpročiai keičiasi, o gamintojai ir prekybininkai ieško ir toliau ieškos alternatyvų, kurias galėtų pasiūlyti visuomenei, reaguojant į aplinkosaugos problemas.Tikimės, kad kituose Vilniaus ir kitų miestų organizuojamuose renginiuose – mugėse, sporto šventėse ar susibūrimuose – gamtą ypač teršiančio vienkartinio plastiko iš tikrųjų neliks, o visuomenė ilgainiui tik stiprins suvokimą apie tai, kad asmeninės pastangos, kad ir kokios mažos jos būtų – vienaip ar kitaip prisideda prie bendros padėties keitimo ir supratimo, kad „Gamtos ateitis – mūsų rankose!”

Sprendimas – nuo 2020 m. kovo mėn. Vilniaus mieste nenaudoti jokių vienkartinių plastikinių indų, siekiant mažinti plastiko atliekų kiekį mieste bei mokys miestiečius sąmoningumo atliekų tvarkymo srityje, Vilniaus sostinės tarybos buvo priimtas dar sausio mėn.