Naujienos

Tinkamiausias atliekų sutvarkymo būdas – gaminio pakuotėje

LR Aplinkos ministerija informavo, kad Vyriausybė liepos 31 d. pritarė jos siūlymui nustatyti savanorišką pakuočių ženklinimą, nurodant pakuotėms pagaminti naudotų medžiagų rūšis ir tinkamiausią pakuočių atliekų sutvarkymo būdą.

Aplinkos ministerijos pranešime cituojama Atliekų politikos grupės vadovė Agnė Bagočiutė teigė, kad žiedinės ekonomikos principai užima vis svarbesnę vietą vartotojų sąmonėje, todėl toks ženklinimas gali tapti dar vienu iš kriterijų įmonėms išsiskirti rinkoje, o gyventojams – gauti jiems naudingą informaciją, paskatinančią atsakingai rūšiuoti. Be to, anot jos, šiuo pakeitimu bus suderintos Lietuvos nacionalinės teisės nuostatos su Europos Sąjungos teisės aktų nuostatomis.

Šiuo pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimu taip pat numatoma, kad gamintojai ir importuotojai (arba juos atstovaujančios organizacijos) be nurodyto ženklinimo papildomai gali savo gaminių pakuotes žymėti kitais, pačių pasirinktais ženklais, nusakančiais dalyvavimą atitinkamoje organizacijoje ar pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje.

Kaip rodo atliekų tvarkytojų praktika, nors pakuotės medžiagos nurodymas ant pakuotės yra tik dalis visos informavimo sistemos, ant gaminio pakuotės pateikiama gamintojo ir importuotojo informacija apie tokios pakuotės rūšiavimo ir tvarkymo galimybes tinkamam pakuočių atliekų sutvarkymui daro ženklią įtaką.

Kaip žinia, gamintojams ir importuotojams pareiga informuoti visuomenę pakuočių atliekų tvarkymo klausimais (apie netinkamo pakuočių atliekų tvarkymo žalą aplinkai ir žmonių sveikatai, pakuočių atliekų tvarkymo galimybes ir pan.) yra nustatyta kituose Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo skirsniuose.