Naujienos

Ar lietuvių sukurtas produktas pakeis įprastas vienkartines plastiko pakuotes?

Plastikas šiandien vis dažniau naudojamas neigiama prasme:

  • vienas europietis vidutiniškai per metus sunaudoja apie 200 plastikinių maišelių, vidutiniškai vienam lietuviui tenka apie 20 kg pakuočių atliekų. Iš jų perdirbama tik pusė ar mažiau, o likusieji 10 kg plastikinių atliekų lieka irti sąvartynuose nuo kelių šimtų iki tūkstančio metų.
  • šiandien išmesta plastiko pakuotė, atsidūrusi aplinkoje ir joje pradėjusi irti, virsta į mikroplastiko daleles, kurios nesunkiai patenka ir į mūsų vandenis, ir į mūsų maisto grandinę.
  • kartais net nesusimąstome, kad plastiko gausu ir kosmetikoje, dantų pastoje. Tai mikroplastikai labai mažos plastiko dalelės, kai kurios iš jų milimetro ar dar mažesnio dydžio, lengvai praeinančios ir pro vandenvalos filtrus, patenkančios į nuotekų vandenis ir taip užteršiančios gamtą, ypač kenkdamos smulkiesiems gyvūnams.

Kauno technologijos universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto tyrėjas dr. Paulius Pavelas Danilovas sukūrė plastiką, kuris suirtų gamtoje ar komposto dėžėje. Ši alternatyva ilgai irstančiam plastikui – tai bioskaidusis plastikas, kuris suyra mikroorganizmų pagalba.

Nors bioskaidus maišelis nesiskiria nuo įprastinio plastikinio maišelio, ir namų sąlygomis jis nesuirtų, tačiau gamtoje (ar išmestas su žaliosiomis, maisto atliekomis kompostinėje) jis visiškai suyra per kelis mėnesius.

Apie bioskaidaus plastiko savybes:

  • už įprastą plastiką kauniečių sukurtas plastikas brangesnis kelis kartus;
  • jis neskirtas perdirbimui – jis skirtas tam, kad suirtų;
  • į tokį bioskaidų maišelį būtų galima rinkti maisto atliekas ir, jeigu tos maisto atliekos toliau keliautų į kompostavimą, tokiu būdu suirtų ir maisto atliekos, ir pats maišelis.
  • bioskaidaus plastiko gamybai naudojama modifikuota, iš medienos ir medvilnės išgaunama celiuliozė, kuri yra sumaišoma su įvairiais priedais, suteikiančiais takumą ar masę, tuomet naudojami įrengimai, suformuojamos plastiko granulės iš kurių galima gaminti įvairius gaminius.
  • bioskaidų plastiką lygiai taip pat reikia perdirbti, tik perdirbimas šiuo atžvilgiu, yra kompostavimas – savaiminis suirimas.

Visa interviu išgirsite:

https://www.ziniuradijas.lt/laidos/skaitmeniniai-horizontai/lietuvoje-sukurtas-bioplastikas-vienkartiniu-pakuociu-ateitis?video=1